Достапни линкови

Поранешен казахтански функционер обвинет за проневера


Илустрација.
Казахтанските власти распишаа потерница за поранешниот гувернер на провинцијата Атирау, Бергеи Рискалиев. Агенцијата за борба против корупцијата и стопанскиот криминал соопшти дека 46-годишниот Рискалиев е обвинет за злоупотреба на функцијата и за проневера. Тој ја напушти функцијата во август минатата година, кога почна истрагата против него. Властите не знаат каде е Рискалиев во моментов.
XS
SM
MD
LG