Достапни линкови

Египет - вонредна состојба прогласена во три града


Порт Саид
Египетскиот претседател Мухамед Морси прогласи 30 дневна вонредна состојба во три египетски града по немири во кои има загинати и стотици се ранети.
Полициски час е воведен во Порт Саид, Исмаилиа и Суец,
Морси во ообраќањето преклу телевизија најави дека денеска ќе започне дијалог со политички фигури за надминување на кризата.
Во немирите во изминативе денови околу 50 лица загинаа, претежно во Порт Саид на медитеранскиот брег.
XS
SM
MD
LG