Достапни линкови

Русија бара 7 милијарди долари од Украина за неискористен гас


Портпарол на украинскиот државен Нафтогас изјави дека руски Газпром бара од Киев да плати 7 милијарди долари затоа што користел помалку гас отколку што ветил. Според Гаспром,
Украина не го купила целиот гас, туку само 25 наспроти 33,3 милијарди кубни метри. според 10 годишниот договор потпишан во 2009 од поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко и Владимир Путин.
Тимошенко доби 7 години затвор поради злоупотреби на овластувањата во врска со договорот за природен гас со Русија.
XS
SM
MD
LG