Достапни линкови

Папандреу заработува од предавања за економската криза


Поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу,кој поднесе оставка во ноември 2011 година по насилните протести против мерките за штедење кои ги договори со меѓународните кредитори, од Харвард се сели на универзитетот Колумбија, каде ќе држи предавања за европската и грчката економска криза.
Според некои американски медиуми, кои се цитираат во Грција, Папандреу, кој се смета за еден од предизвикувачите на кризата, ќе заработи околу 30 илјади долари за седум предавања на Колумбија.
Поранешниот грчки премиер, кого некои медиуми го нарекуваат „машина за правење пари“, ќе добие и пари за сместување и пат, а во меѓувреме, редовно ја добива и платата како пратеник во грчкиот Парламент, која изнесува 13.400 долари
XS
SM
MD
LG