Достапни линкови

Авганистан бара докази за инволвираноста на авиокомпанија во трговија со дрога


Авганистанското министерство за надворешни работи побара од американската амбасада во Кабул документи и докази поврзани со тврдењата на американски воени функционери дека авганистанската најголема авиокомпанија е инволвирана во трговија со дрога. Во министерството ги отфрлија обвинувањата како неосновани и навредувачки и го повикаа претседателот Хамид Карзаи да помогне на компанијата да се справи со обвиненијата. „The Wall Street Journal “ објави дека американската војска ја симна компанијата Кам Аир од листата за потенцијални соработници поради обвиненијата дека таа пренесувала голема количина на опиум, клучната состојка во хероинот во соседниот Таџикистан. Портпарол на ИСАФ мисијата во Кабул ја потврди таа информација но не соопшти повеќе детали околу тоа. Во Авганистан се произведува околу 90 проценти од целокупното светско производство на опиум.
XS
SM
MD
LG