Достапни линкови

Иран официјално забрани извоз на нафта и гас во ЕУ


Иран официјално забрани извоз на нафта и гас во ЕУ. Портпаролот на Министерството за нафта Али Реза Никзад Рахбар изјави дека забраната ќе остане на сила сè додека траат „непријателските одлуки“ на ЕУ. Унијата веќе воведе забрана за увоз на нафта од Иран, како дел од санкциите поради спорната нуклеарна програма на Техеран. Пред забраната, Иран извезуваше околу 18 отсто од нафтата и гасот во ЕУ.
XS
SM
MD
LG