Достапни линкови

Француски војници ја зазедоа контролата на аеродромот во Мали


Францускиот министер за одбрана Жан Ив Ле Дријан соопшти дека француските војници ја заземале зоната околу аеродромот и мостот во градот Гео во североисточниот дел на Мали, едно од упориштата на припадници на исламистичкото движење за единство и Џихад. Тој изјави дека терористите се судриле со француските војници и припадниците на армијата на Мали и дека при битките им биле уништени логистичките упоришта и превозните средства.Податоци за жртви се уште нема.Градот Гео е на 1200 километри од главниот град и повеќе од 9 месеци е под контрола на исламисти.
XS
SM
MD
LG