Достапни линкови

Фич го намали кредитниот рејтинг на Кипар


Меѓународната агенција за рејтинг Фич вчера го намали кредитниот рејтинг на Кипар од ББ- на Б и предупредија дека е можно дополнително намалување на истиот. Во соопштението на агенцијата е наведено дека за повторна капиталиција на банкарскиот сектор ќе бидат потребни најмалку 10 милијарди долари. Тоа значи дека пакетот помош за кој што ќе преговараат кипарските власти со ЕУ може да ги надмине првичните проекции од 17 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG