Достапни линкови

Протести против полициска бруталност во Азербејџан


Стотици луѓе во главниот град на Азербејџан излегоа денеска на улиците во знак на солидарност со неодманешните протести во Исмаили. Дописникот на РСЕ од Азербејџан јавува дека полицијата привела 50 луѓе меѓу кои и влијателниот блогер Емин Мили, активистката за човекови права Малах Насибова и новинарka кој се занимава со истражувачки стории Кадија Исмаилова.
Денешниот собир беше организиран од млaди активисти во знак на протест против полициската бруталност во демонстрациите во Исмаили. Последните протести кои се оддржаа во градот на 24 јануари завршија со судири при кои полицијата употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите a десетици беа приведени. Причините за демонстрациите беa барањата за оставка на градоначалникот и ослободување на притворени демонстранти.
XS
SM
MD
LG