Достапни линкови

Над 3400 авганистански цивили загинаа изминатава година


Илустрација
Командантот на ИСАФ мисијата во Авганистан генералот Џон Ален го осуди вчерашниот самоубиствен бомбашки напад при кој загинаа пет цивили а ранети се над 15. Целта на нападот бил конвој на НАТО, но бомбата била активирана откако поминал конвојот па настрадале цивили. Ален го нарече нападот „бутален чин на насилство“, додавајќи дека при ваквите напади вистинските жртви се невините луѓе кои живеат во Авганистан. Тој додаде дека нападот ги потврдил неговите ставови дека бунтовниците немаат почит ниту жал за авганистанскиот народ. Во изминатава година при сабоубиствени бомбашки напади загинале над 3400 авганистански цивили.
XS
SM
MD
LG