Достапни линкови

Судири на екстремистички групи во Пакистан


Во последниве два дена во Пакистан загинале над 24 луѓе при судири на две исламистички групи. Пакистанските власти соопштија дека судирите настанале кога најголемата исламистичка група освоила база на друга во областа Тирах која се наоѓа во близина на авганистанската граница. Регионот служи како база за вооружените ислмистички групи, затоа што е тешко достапен за војската а екстремистите од тој дел лесно влегуваат во Авганистан.
XS
SM
MD
LG