Достапни линкови

Во Русија закон против хомосексуална кампања


Руската Дума денеска го одобри во прво читање на предлог законот за големи парични казни за ширење таканаречена хомосексуална пропаганда. Претходно, десетици луѓе кои демонстрираа во знак на поддршка на правата на хомосексуалците беа уапсени пред парламентот во Москва. Пред апсењата, имало тепачки меѓу поддржувачите и противниците на правата на хомосексуалците.
XS
SM
MD
LG