Достапни линкови

Предлог за средба меѓу Јахјага и Николиќ


претседателите на Косово и на Србија Атифете Јахјага и Томислав Николиќ
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон предложила средба меѓу претседателите на Косово и на Србија Атифете Јахјага и Томислав Николиќ која би требало да се одржи на 6 идниот месец во Брисел. Ова го пишува приштинскиот весниик „Коха Диторе“ кој наведува дека се чекал одговорот од двајцата претседатели. Овој состанок, како што оценуваат косовските медиуми, би требало да биде своевидна поддршка на разговорите меѓу премиерите на Србија и на Косово за нормализација на односите.
XS
SM
MD
LG