Достапни линкови

Далавекурас - Македонија сака да го заобиколи спорот за името


Архивска фотографија: Портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.
Македонските власти бараат начин како да го заобиколат проблемот со името, наместо да го решаваат и ја сносат одговорноста за понатамошниот развој на настаните по ова прашање, изјави денеска портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас. Потсетувајќи на претстојната средба на претставниците на двете земји со Нимиц кон крајот на јануари во Њујорк, портпаролот на грчкото МНР рече дека „се надева оти Скопје ќе покаже нов пристап, соодветен на она што Грција го покажа со меморандумот за разбирање кој му даде поттик и го оживеа процесот“ што се води со посредство на Нимиц.
XS
SM
MD
LG