Достапни линкови

Еден почина, тројца критично болни од свински грип


Архивска фотографија.
Еден човек почина, а тројца се сериозно болни од грип од типот А(H1N1), соопштуваат од Клиниката за инфективни болести. Починатиот е 62-годишен тетовец, кој имал поголем број хронични заболувања. Тројца други, меѓу кои едно четиригодишно дете, се примени на лекување на Интензивна нега и засега се критично болни, но, како што велат во Клиниката, се во нешто постабилизирана состојба за разлика од приемот. Од нив еден е со претходни хронични заболувања, а двајца се на помлада возраст без хронични заболувања.
XS
SM
MD
LG