Достапни линкови

Казахстан со рекордно производство на ураниум


Казахстан соопшти дека постигнал нов рекорд во производство на ураниум во минатата година. Државната компанија Казатомпром објави денеска дека во 2012-та проиизвеле 20.900 тони ураниум, што е 37 отсто од вкупното светско производство за минатата година. Казахстан главно го извезува ураниумот во Кина, Јужна Кореја, Јапонија и Индија.
XS
SM
MD
LG