Достапни линкови

Во недела во Бугарија референдум за нова нуклеарка


Козлодуј
Во Бугарија в недела ќе се одржи референдум за тоа дали земјата има потреба од нова нуклеарна централа. Според истражувањето на јавното мислење, мнозинството граѓани ќе ја поддржат изградбата на втора нуклеарна централа во земјата.
Референдумот се однесува на обновување на проектот врзан со нуклеарната централа Белене, во северниот дел на земјата.
XS
SM
MD
LG