Достапни линкови

Пуси Рајот не се каат за анти-Путин молитвата


Марија Аљохина на суд.
Затворените членки на рускиот бенд Пуси Рајот велат дека не се каат за изведбата на панк-молитвата против рускиот претседател Владимир Путин, поради што се во затвор. Затворените Надежда Толоконикова и Марија Аљохина ова го велат во интервју за весникот Новаја Газета. Тие отслужуваат казни од две години затвор за „хулиганизам мотивиран од верска омраза“, затоа што во московската катедрала Христос Спасителот ја изведоа анти-Путин молитвата.
XS
SM
MD
LG