Достапни линкови

Шундовски поднесе оставка од функцијата


Архивска фотографија: Македонската ракометна репрезентација.
Селекторот на македонска машка ракометна репрезентација Звонко Шундовски поднесе оставка од функцијата. Toj е задоволен од постигнатото во текот на неговиот мандат на клупата на репрезентацијата.

„Со селекцијата која ја направив исклучиво со македонски играчи и македонски стручен штаб, со најмакедонската селекција во сите спортови и на сите времиња, изборив пласман на Европско првенство 2012, освоив 5. место на ЕУРО 2012, изборив квалификации за Олимпијада, изборив учество на Светско првенство, обезбедив континуитет на големи натпреварувања. Создадов стабилна основа за нови успеси, кои оваа генерација играчи ги заслужуваат“, се вели во соопштението од Шундовски.
XS
SM
MD
LG