Достапни линкови

Лавров: пречка за мир во Сирија, барањето за оставка на Асад


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на денешната прес конференција во Москва изјави дека барањата на сиријската опозиција за заминување на претседателот Башар ал Асад од функцијата претставува главна пречка за мирно решение на конфликтот. Според него, присуството на руските поморски сили во Медитеранот е стабилизирачки фактор во регионот. Тој исто така изјави дека Москва сака конструктивен дијалог со Вашингтон за надминување на тешкоотите во односите меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG