Достапни линкови

Генерал Ален ослободен од обвинувањата


Генерал Џон Ален
Претставници на Пентагон соопштија дека главниот американски командант во Авганистан е ослободен од обвинувањата дека испраќал несоодветни мејлови на жена-цивил. Морнаричкиот генерал Џон Ален беше под истрага во ноември минатата година, поради размена на мејлови со една од жените која беше во центарот на скандалот кој го натера Дејвид Петреус да даде оставка на функцијата директор на ЦИА.
Ален негираше секаква злоупотреба.
Американскиот претседател Барак Обама го номинираше Ален за иден американски командант на силите на НАТО во Европа.
XS
SM
MD
LG