Достапни линкови

Филе-да се одржи темпото во процесот на проширување на ЕУ


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе
Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека кога земјите-кандидати ќе и се приклучат на ЕУ, таа ќе биде поинаку организирана од сегашната.
Во својот говор на неформалниот состанок на Министерскиот совет во Даблин Филе истакна дека во Комисијата на големо се работи на интеграцијата на идните членки со новото економско уредување на ЕУ и ја предупреди Ирска, која претседава со Европскиот совет, дека ќе има „полни раце работа“ во врска со проширувањето. Според него, сега најважно е да се одржи темпото во процесот на проширување, а клучот на успехот се наоѓа во земјите-кандидати кои треба да ги спроведат потребните реформи.
XS
SM
MD
LG