Достапни линкови

Авганистан негира тортура во затворите


Авганистанските власти ги негираат тврдењата на ОН дека затворениците кои се наоѓаат во притвор биле малтретирани. Според нив имало случаи за непрописно однесување од страна на полицијата и затворските чувари, но дека власта немала политика на тортура.
Според извештајот на ОН половина од затворениците се жалеле на малтретирање во притворите.
XS
SM
MD
LG