Достапни линкови

Обама јавно положи свечена заклетва за неговиот втор мандат


Американскиот претседател Барак Обама денеска јавно положи свечена заклетва на почетокот на неговиот втор мандат. Церемонијата се одржа пред американскиот Конгрес во Вашингтон. Обама вчера положи заклетва на приватна церемонија во Белата куќа. Заклетва положи и потпретседателот Џо Бајден. На церемонијата присуствуваат неколку стотици илјади луѓе, меѓу кои и поранешните претседатели Бил Клинтон и Џими Картер.
XS
SM
MD
LG