Достапни линкови

Саакашвили ги нападна и Русија и грузиската влада


Грузискиот претседател Михаел Саакашвили.
Грузискиот претседател Михаел Саакашвили жестоко ги критикуваше Русија и актуелната грузиска влада на премиерот Бидзина Иванишвили, во неговото обраќање пред парламентарното собрание на Советот на Европа. Саакашвили ја обвини Москва дека не се придржува до меѓународно преземените обврски во врска со грузиските области Абхазија и Јужна Осетија, кои Русија ги призна како независни држави. Саакашвили обвини дека Русија го зајакнува военото присуство таму. Тој ја обвини и владата на Иванишвили дека ги напаѓа судиите и медиумите и спроведува селективна правда против политичките противници.
XS
SM
MD
LG