Достапни линкови

Алжир - Во заложничката драма биле убиени 37 странци


Алжирскиот премиер Абделмалик Селал соопшти дека 37 странци од осум држави биле убиени за време на акцијата за ослободување на заложниците што ги држеа исламистичките милитанти во една гасна постројка во близина на границата со Либија. Седуммина странци сè уште се водат како исчезнати. Во акцијата биле убиени 29 милитантни, а тројца биле уапсени. Тие, како што рече премиерот Селал, дошле од соседен Мали. Меѓу исламистите имало државјани на Египет, Нигер, Мавританија, Тунис и Мали, а најмалку еден од нив бил Канаѓанец.
XS
SM
MD
LG