Достапни линкови

Протести против отстранувањето на споменикот на ОВПМБ во Прешево


Албанците од јужниот дел на Србија денеска протестираа поради отстранувањето на споменикот на расформираната Ослободителна војска на Прешево, Медвеѓа и Бујановац(ОВПМБ), од центарот на Прешево. Српските власти вчера ја отстранија мермерната спомен плоча од плоштадот. Белградските медиуми јавуваат дека митингот поминал мирно и без инциденти. На денешниот протест Албанците положија венци пред зградата на општината во Прешево, каде што се наоѓаше споменикот.

Локалните власти во Прешево, каде живее речиси чисто албанско население, го поставија спорниот споменик во декември минатата година и одбија да го послушаат барањето на Белград за негово отстранување.
XS
SM
MD
LG