Достапни линкови

Чудно самоубиство на белоруски новинар


Роднините на белорускиот новинар Јури Хуменјук не веруваат дека тој се самоубил. Според официјалната верзија, тој паднал од 9-ти кат од една стамбена зграда во местото Хродна. Неговата мајка, изјави за Радио Слободна Европа дека е чудно што Јури отишол во таа високо-катница, бидејки никого не пзнавал таму. Јури Хуменјук беше остар критичар на властите во Белорусија.
XS
SM
MD
LG