Достапни линкови

Германска левичарска опозиција победи на изборите во Долна Саксонија


Германската левичарска опозиција ја победи коалицијата на чело со канцеларката Ангела Меркел на изборите во Долна Саксонија. Опозициските социјал демократи и зелените освоија повеќе гласови од конзервативната Христијанска унија и Слободните демократи кои десет години ја држеа власта во северозападот на земјата. Меркел ќе се бори за уште еден мандат на претстојните парламентарни избори кои се очекува да се одржат во Септември.
XS
SM
MD
LG