Достапни линкови

Обама положи заклетва и го почна вториот мандат


Американскиот претседател Барак Обама.
Американскиот претседател Барак Обама денеска положи свечена заклетва и официјално го започна вториот претседателски мандат. Заклетвата беше на приватна церемонија во Белата Куќа. За утре е предвидена церемонија за јавно положување заклетва пред американскиот Конгрес на која се очекува да присуствуваат околу 800 илјади луѓе. Денеска и потпретседателот Џо Бајден положи заклетва.
XS
SM
MD
LG