Достапни линкови

Тирана го осуди отстранувањето на споменикот на ОВПМБ од Прешево


Албанската Влада го осуди отстранувањето на споменикот на припадниците на ОВПМБ од центарот на Прешево, оценувајќи го овој чин како „последователна потврда на албанофобијата на властите во Белград, кој јасно потврдува дека расистичкото антиалбанско наследство на Слободна Милошевиќ сè уште е живо и доминира во официјалната политика на Белград“.

Според Владата во Тирана, преку овој чин Белград потврдил дека го прекршил законот и меѓународните конвенции, јави дописникот на МИА од Тирана.
XS
SM
MD
LG