Достапни линкови

Насилни протести во Баку


Полицијата во Баку се судри со продавачи кои го блокираа главниот автопат во Азербејџан во знак на незадоволство од зголемените кирии за просториите во најголемиот трговски центар во земјата. Вооружените сили употребиле солзавец кон илјадниците насобрани, откако дел од демонстрантите почнале да фрлаат камења кон полицајците. Сопствениците на трговскиот центар, за кои се шпекулира дека се поврзани со државни службеници, велат дека повеќето од насобраните се бунат против нов закон со кој се обврзуваат трговците да користат фискални каси.
XS
SM
MD
LG