Достапни линкови

Пронајдени 15 изгорени тела во Алжир


Алжирските безбедносни сили пронашле 15 изгорени тела во рафинеријата за гас која ја нападнаа милитанти поврзани со терористичката Ал Каеда, јавуваат медиумите. За сега не е јасно дали загинатите биле вработени во комплексот или милитанти кои го нападнаа објектот на 16 овој месец. Безбедносните сили воспоставија контрола над поголем дел од градбите но во неколку згради се уште има милитанти. Владата претходно потврди дека 12 Алжирци и двајца странци загинале во текот на операцијата за спасување на 17 Јануари.
XS
SM
MD
LG