Достапни линкови

Иран тврди дека има напредок во преговорите со ОН


сателитска снимка од нуклеарниот комплекс во близија на Куом
Иран тврди дека напредува во разрешувањето на нуклеарниот спор со Меѓународната агенција за атомска енергија при Обединетите нации и покрај тоа што разговорите меѓу двете страни не завршија со договор. На инспекторите на Обединетите нации и понатаму не им е дозволено да извршат контрола во иранска нуклеарна база. Претставници на Меѓународната агенција за атомска енергија сакаат да проверат дали иранските власти спроведуваат тестови за претворање на нуклеарната програма на Исламската република во производна линија за нуклеарно оружје. Иранските државни медиуми, од друга страна, јавија дека двете страни до одреден степен успеале да ги надминат разликите.
XS
SM
MD
LG