Достапни линкови

Четиридневна заложничка драма во Алжир


Безбедносните сили во Алжир четврти ден се справуваат со милитантите кои окупираа комплекс за природен гас во близина на границата со Либија. Владините сили ослободија голем дел од комплексот, но милитантите се уште окупираат неколку згради. Владата соопшти дека дванаесетмина заложници биле убиени во текот на операција за спасување на 17 овој месец. Медиумите јавуваат дека осумнаесетмина киднапери биле убиени во операцијата, со што стотина заложници - вработени во комплексот успеале да избегаат. Вашингтон и Париз потврдија дека еден Американец и еден Француз се меѓу убиените заложници.
XS
SM
MD
LG