Достапни линкови

Косово и Србија се договориле за царините и за паралелните структури


Дациќ, Ештон, Тачи, Брисел 17.01.2013
Косовскиот премиер Хашим Тачи изјавил дека Србија се согласила да ги отстрани паралелните структури за безбедност и оти на преговорите во Брисел со српскиот премиер Ивица Дачиќ, со посредство на Кетрин Ештон, синоќа бил постигнат договор за наплата на царините и данокот, јавуваат косовските медиуми. Тачи изјавил и дека ќе ја почитува волјата на србите од северот на Косово да изберат свои претставници, а српскиот премиер Дачиќ истакнал дека иако Србија не го признава Косово, привремено ја почитува неговата територија.
XS
SM
MD
LG