Достапни линкови

МОК му го одзема олимпискиот медал од Сиднеј на Армстронг


Ленс Армстронг.
Меѓународниот олимписки комитет му го одзема бронзениот медал од Олимпијадата во 2000 година во Сиднеј на велосипедистот Ленс Армстронг поради допинг. МОК писмено побарал од Армстронг да го врати медалот. На него веќе му се одземени седумте шампионски титули од Тур де Франс. Анти-допинг агенцијата на САД претходно утврди дека Армстронг бил дел од „најсофистицирана, професионална и успешна допинг програма кога и да е во спортот“.
XS
SM
MD
LG