Достапни линкови

Јункер - Одлука за помош за Кипар во март


Претседателот на еврогрупата Жан Клод-Јункер.
Одлуката на министрите за финансии на еврозоната за доделување помош за Кипар може да се очекува дури во март, изјави денеска претседателот на еврогрупата Жан Клод-Јункер. Првично шефот на Еврогрупата, која ги обединува министрите за финансии од еврозоната, се стремеше одлуката за Кипар да биде донесена во јануари. Според експерти, Никозија има потреба од финансиска помош од 17,5 милијарди евра за да избегне банкрот.
XS
SM
MD
LG