Достапни линкови

Алеш Пипан - Нов селектор на кошаркарската репрезентација


Архивска фотографија: Македонската кошаркарска репрезентација.
Алеш Пипан, словенечкиот стручњак и тренер на македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром постигна договор со Македонската кошаркарска федерација (МКФ) да биде нов селектор на машката македонска репрезентација, соопштуваат од МКФ. Пипан ќе ја предводи машката репрезентација на Европското првенство кое во септември годинава ќе се игра во Словенија. Словенецот на селекторската позиција го наследува Марјан Лазовски кој го водеше македонскиот состав на Олимписките квалификации во Венецуела.
XS
SM
MD
LG