Достапни линкови

Штрајкови во Грција поради мерките за штедење


илустрација
Вработените во неколку сектори во Грција денеска на протест против мерките што се преземени како последица од реформите што на таа земја и ги наметнаа меѓународните кредитори. Највени се штрајкови на банкарските службеници, на вработените во болниците и на оние во метрото во Атина. Банкарските службенци протестираат поради приватизацијата на Поштенската штедилница која треба да биде поделена на два дела. Во здравствениот сектор се бара повлекување на новата организациона шема во болниците, а вработените во метрото бидејќи е предвиедно да се вклучат во единствениот платен систем на јавниот сектор.
XS
SM
MD
LG