Достапни линкови

Трет ден анти владини протести во Пакистан


Следбениците на исламскиот клерик Мухамад Тахир ул Кадри трет ден по ред протестираат пред Парламентот во Исламабад.
Кадри, кој неодамна се врати од Канада, ја повика владата да поднесе оставка поради корупција и некомпетеност.
Во меѓувреме, пакистанскиот врховен суд нареди апсење на премиерот Раџа Первез Ашраф и 15 други официјални личности поради коруптивна афера со енергетски проект во 2010 година.
Сите овие турбуленции се случуваат на неколку месеци пред изборите на кои Претседателот Асиф Али Зардари се надева да ја освои власта и да ја предводи првата цивилна влада во 65 години независен Пакистан.
XS
SM
MD
LG