Достапни линкови

Обама ќе ги соопшти мерките за спречување вооружено насилство


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе ги објави мерките за спречување на вооруженото насилство, за кое во јавноста се отвори голема дебата по престрелките минатиот месец во основно училишта во Конектикат. Во таа престрелка загинаа околу 20 деца и 6 возрасни лица. Обама во понеделникот изјави дека администрацијата „енергично“ работи на креирање мерки со кои ќе се намали вооруженото насилство вклучувајќи ја и можноста за забрана забрана за напад со оружје и ограничувања на муницијата со висок капацитет, како „разумен“ чекор за подобрување на јавната безбедност.
XS
SM
MD
LG