Достапни линкови

Убиен сунитски пратеник во Ирак


Илустрација.
Сунитски пратеник во ирачкиот парламент е убиен во самоубиствен бомбашки напад во градот Фалуџа. АФП, цитирајќи полицаец, објави дека бомбашот го гушнал пратеникот Ифан ал-Исави пред да го активира експлозивот. Во нападот биле убиени и неколкумина телохранители на пратеникот. Во последниот период се зголемени тензиите меѓу сунитите и доминантно шиитската ирачка влада.
XS
SM
MD
LG