Достапни линкови

Ситуацијата на северот на Косово и натаму е загрижувачка


Шефот на ЕУЛЕКС во заминување Гзавие де Марњак.
Шефот на ЕУЛЕКС во заминување Гзавие де Марњак и неговиот наследник Бернт Борхарт, денеска во Брисел изјавија дека ситуацијата на северот на Косово и натаму е загрижувачка и ги отфрлија бројните критики на сметка на европската правосудна мисија. Стариот и новиот шеф на ЕУЛЕКС рекоа дека сметаат дека е премногу рано да се намали присуството на единиците на КФОР на Косово, иако признаа дека некои членки, особено Германија, се нетрпеливи да ги вратат своите војници дома.
XS
SM
MD
LG