Достапни линкови

ХРВ: сиријскиот режим употребил касетни бомби


Хјуман Рајтс Воч за прв пат ја обвини сиријската влада дека употребила касетни бомби во борбите во близина на Идлиб кон крајот на минатиот месец и северозападно од Хама во почетокот на јануари. Оваа организација извештајот го засновува врз разговори со очевидци, видео снимки и фотографии. Бомбите биле со египетско производство. Меѓународната спогодба за забрана на касетните бомби ја имаат потпишано над 110 држави.
XS
SM
MD
LG