Достапни линкови

Бомбашки напад во џамија во Авганистан


Илустрација.
Најмалку седум луѓе загинале во синоќешниот бомбашки напад врз џамија во источен Авганистан. Локалните власти информираат дека експлозијата се случила кратко време откако меѓународните и авганистанските сили убиле четворица бунтовници во провинцијата Вардак. Портпаролот на Талибанците соопшти дека џамијата била погодена од две ракети испукани од американски авион. Портпаролот на ИСАФ во Авганистан изјави дека во операцијата против бунтовниците во Вардак не била користена авијација.
XS
SM
MD
LG