Достапни линкови

Повторување на судскиот процес против Мубарак


Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак.
Судот во Каиро ја прифати жалбата на поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак против казната доживотен затвор за неговата улога во убиството на околу 900 анти-владини демонстранти во 2011 година. Судот нареди процесот против Мубарак да се повтори. Повторно судење ќе има и за поранешниот министер за внатрешни работи Хабиб ал-Адли, кој исто така е осуден на доживотен затвор за слични обвиненија.
XS
SM
MD
LG