Достапни линкови

Опозицијата го одржа Маршот за вистината


Опозицијата денеска го одржа Маршот за вистината, кој почна напладне пред платото спроти телевизијата Сител, продолжи пред Владата, Собранието и заврши пред зградата на МРТВ.

„Црниот понеделник и случувањата од 24 декември во Собранието е најголемиот срам за Македонија“, рече претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски кој се обрати пред објектот на МРТВ. Според него единствено решение за настаната криза се нови парламентарни избори.

Пред учесниците на маршот, меѓу другите, се обрати и лидерот на ВМРО-НП и поранешен премиер Љубчо Георгиевски кој оцени дека слободата и демократијата се загрозени и дека принципите на ЕУ, кон која, како што рече, треба да се стремиме, се уништуваат.
XS
SM
MD
LG