Достапни линкови

Шиитски демонстрации во Багдад


Про-Малики протести во Багдад.
Околу 2.000 шиитски демонстранти денеска протестирале на улиците во Багдад за да искажат поддршка за владата на премиерот Нури ал-Малики. Демонстрациите доаѓаат во време кога шиитската влада на Малики се соочуваа со протести во сунитските провинции, по растот на секташките тензии.

Поддржувачите на власта ги одбија повиците на малцинството сунитски муслимани за укинување на антитерористичкиот закон и на законот за забрана на поранешните членови на расформираната партија БААС да ги задржат работните места во владата.

Сунитските муслимани во западната провинција Анбар и во други сунитски делови на земјата, последните три недели протестираат против, како што велат, дискриминацијата од страна на владата.

Владини официјални лица велат дека сунитските протести се насочени кон создавање на национален хаос и сакаат да го оживеат секташкиот конфликт во земјата.
XS
SM
MD
LG