Достапни линкови

Обама најави побрз трансфер на одговорноста за безбедноста во Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама на средбата со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека американската војска го забрзува трансферот на одговорноста за безбедноста на Авганистан на силите од земјата. Обама ја соопшти веста по средбата со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Вашингтон.
Според Обама, американската војска ќе ја префрли одговорноста оваа пролет, неколку месеци порано од очекуваното.
XS
SM
MD
LG